niedziela, 14 listopada 2010

Dam wam wymowę i mądrość

5 Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: 6 «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». 7 Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»


8 Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi! 9 I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». 10 Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. 11 Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. 


12 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. 13 Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. 16 A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. 17 I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. 18 Ale włos z głowy wam nie zginie. 19 Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie. (Łk 21)


Szczególną uwagę zwrócę na następujące słowa: 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.

Współczesny człowiek uwierzył, że wszystko sobie zawdzięcza; tymczasem chrześcijanin powinien wiedzieć, że wszystko co ma, pochodzi od Boga. Mało – powinien ufać, że Pan wyposaży każdego w to, co rzeczywiście jest potrzebne we właściwej porze.

31 komentarzy:

 1. Masz zupełną rację pisząc o tym, że człowiek sądzi, iż tylko sobie wszystko zawdzięcza..;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wręcz tak jesteśmy wychowywani.

  OdpowiedzUsuń
 3. Leszku – Pan do mnie kieruje te słowa; ” Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. ….” ale to nie takie proste. Nie mam szans stawić czoła w swej obronie ani wtedy gdy sobie przygotuję, ani wtedy gdy sobie nie przygotuję. Zawsze z góry skaza jestem na porażkę, dlatego przyjęłam postawę strusia.

  OdpowiedzUsuń
 4. No wiesz, może być jeszcze taka sytuacja, w której to, co powiesz, nie ma najmniejszego znaczenia, bo problem nie test w trafności argumentów, lecz w tym, by ta osoba, do której mówisz, w ogóle zamierzała Ciebie słuchać – w życiu dosyć często można się spotkać z ludźmi, którzy poza sobą nikogo nie słuchają (i to nie w sensie posłuszeństwa, co zwykłego słuchania).

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wrażenie, że ze wszystkich znaków pozostało nam już tylko prześladowanie? Też masz takie wrażenie?

  OdpowiedzUsuń
 6. ja mam takie wrażenie Maczku..

  OdpowiedzUsuń
 7. Współczesny człowiek jeszcze panicznie boi się cierpienia. I chociaż Pan mówi mu:.”8 Ale włos z głowy wam nie zginie. ” to nie potrafi w to uwierzyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. zresztą to prześladowanie już jest np. ostatnio w Iraku: 50 duchownych zabitych, 76 kościołów spalonych, chyba ok. 3000 chrześcijan zabitych (dane zapamiętane z kazania -mogłam niedokładnie zapamiętać).

  OdpowiedzUsuń
 9. Leszku – czyżbyś miał dar jasnowidzenia ? właśnie dziś zjawiła się u mnie osoba, która nie słucha. Nie ważne dla niej, co ja mam do powiedzenia, ale to ona narzuca mi swój styl życia. A ja robię dobrą minę do złej gry- znowu wybory.

  OdpowiedzUsuń
 10. Babcia mojej żony miała jakies związki z inż. Ossowieckim, ale w mojej rodzinie żadnych zdolności jasnowidzenia nikt nie miał.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno żyjemy w czasach ostatecznych, ale jak blisko jest końca, tego nikt nie wie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Szatan zawsze posługuje sie naszymi lękami i je roznieca.

  OdpowiedzUsuń
 13. Żeby jeszcze ludzie nauczyli się odróżniać mądrość od inteligencji…

  OdpowiedzUsuń
 14. Na świecie ginie z powodu prześladowań co 3 minuty jeden Chrześcijanin… o ile dobrze pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja się tak trochę przewrotnie zapytam – o jakich znakach mówicie (takich, których by na przestrzeni wieków wcześniej nie było)?

  OdpowiedzUsuń
 16. Bo my to takie istoty jesteśmy. Jak trwoga to do BOGA, a jak układa się w miarę, to mówimy, udało mi się, ale jestem zdolny. Przykre to, że tak często zapominamy, że bez BOGA nie zrobilibyśmy nawet jednego kroku. Niestety. Dzięki za tak pouczającą notke :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dlatego przysłowie będące dobrą radą mówi; „bez Boga ani do proga [ani kroku], a dla Boga z bliźnimi zgoda”; przysłowia są mądrością narodów, szkoda, że nie wszyscy o tym wiedzą.

  OdpowiedzUsuń
 18. Barbaro -jakiś święty żywot ostatnio czytałam (nie pamiętam czyj:( i pisało, że to co odczytaliśmy jako spełnione już dawno temu zgodnie z przepowiednią jest jednocześnie jeszcze nie spełnione. Dodam tylko na marginesie, ze tzw. ostatnie czasy mają nie tylko oczyszczenie w perspektywie ale też obietnicę, ze kończy się czas szatana. I Polska (w przepowiedniach) jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie.Jak dla mnie -brzmi optymistycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. chyba Lekusiu musieliby być mądrzy? :)

  OdpowiedzUsuń
 20. szkoda, że oboje dokładnie nie pamiętamy :) W wolniejszej chwili zajrzę do statystyk i dopiszę.

  OdpowiedzUsuń
 21. A później się dziwimy, że Pan dopuszcza na nas bardzo trudne doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
 22. Z tą mądrością przysłów jest troszkę inaczej. Jak twierdzą etnografowie każde przysłowie posiada swoje kontrprzysłowie, a cała mądrość polega na tym, by wiedzieć, które z nich w danej chwili wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 23. emerytka.op@op.pl17 listopada 2010 08:12

  Leszku – zacytowane przeze mnie przysłowie było nawiązaniem do słów s.Marty, która napisała, że bez Boga nie zrobimy ani kroku. Zrobimy, ale krok ten może być skierowany w niewłaściwym kierunku. Nie rozumiem więc Twej wypowiedzi – proszę jaśniej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ten komentarz „A później…” był odpowiedzią na to, co napisała s. Marta, natomiast jeśli chodzi o treść odpowiedzi udzielonej Tobie, to mądrość przysłów polega na mądrości osób, które się nimi posługują.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wiesz przypomniały mi się słowa mojej mamy kiedy powiedziała mi, że choć jestem jej jedynym dzieckiem i bardzo mnie kocha to wie, że nie jestem jej własnością, bo należę do Boga i to Jego wola będzie najważniejsza. Wtedy zrozumiałam, że moja mama jest naprawdę mądrą kobietą! No właśnie wszystko co mamy od Boga pochodzi, niech też do Boga zmierza na drodze naszego oddania Miłości.

  OdpowiedzUsuń
 26. Rzeczywiście jest naprawdę mądrą kobietą.

  OdpowiedzUsuń
 27. Lekusiu -dzięki. Dziś dopiero weszłam na te strony. Szok normalnie.Takie zdanie:”W XX wieku, tj., od 1900 roku do 2000 roku wieku zamordowano za wiarę 45 milionów chrześcijan, co stanowi 65% wszystkich zabójstw od początku pojawienia się chrześcijaństwa.”W strasznych czasach żyjemy. Chciałam podpisać petycję na stronie //www.wiara.pl ale nie znalazłam jej. Zamiast tego podpisałam w sprawie Asi Bibi. Ale czy to coś da? Raczej trzeba to wesprzeć modlitwą.Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Rzeczywiście te liczby mówią same za siebie.

  OdpowiedzUsuń