piątek, 22 października 2010

Faryzeusz

 9 Powiedział też do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: 10 «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. 11 Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. 12 Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. 13 Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!” 14 Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony». (Łk 18)


Przykład idzie z góry. Jak więc dobrze, że w państwie, w którym mieszkam, Prezydent nie zachowuje się jak ten faryzeusz. Wręcz przeciwnie – on mówi Przepraszam. Co prawda nie wiadomo kogo i za co przeprasza, ale zapytany od razu wyjaśnia Za Palikota, za Kurskiego, za Maciarewicza… - prawdziwie otwarty i odpowiedzialny za wszystkich w państwie. Faryzeusz mówiłby Jak to dobrze, że nie jestem taki, jak oni, a Prezydent inaczej – ich winę bierze na siebie, bo przecież on odpowiada za wszystkich.

Przykład idzie z góry. Jak to dobrze, że mam takiego Prezydenta… Jak dobrze…

20 komentarzy:

 1. A to ciekawe co piszesz, bo przed wyborami byłeś jemu przeciwny…

  OdpowiedzUsuń
 2. jesteś ironicznie zadowolony czy tak na serio? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro B. Komorowski używał ironii mówiąc „przepraszam”, to ja mogę używać jej opisując ten fakt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałem pokazać, że faryzeizm ma wiele odcieni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ma. To dlatego Kaczyński nie chciał przyjąć zaproszenia na rozmowy nt. zapobiegania agresji w polityce. On zdawał sobie sprawę że to był medialny gest ze strony prezydenta. Ale wytłumacz to dziennikarzom, którzy wiedzą lepiej i zinterpretowali to „właściwie”.Tak w ogóle to myślę, ze PIS nie ma szans w walce z PO. Media go grzebią na każdym kroku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety ani katastrofa, ani ten łódzki akt nienawiści niczego nie zmieniły ani w politykach, ani tym bardziej w dziennikarzach. Dziś w TVP Info trafiłem na jakąś „dyskusję” w gronie dziennikarzy, do której zaproszono m.in. dziennikarkę Gazety Polskiej. Dziennikarz prowadzący tak się zachowywał w stosunku do tej dziennikarki, że w końcu nie wytrzymałem i po prostu przełączyłem kanał – on i pozostali dziennikarze mieli z góry założoną tezę i byli nastawieni jedynie na nadawanie. Każdą jej wypowiedź, lub jej szefa (puszczaną z taśmy) kwitowali „To stek bzdur”, nie próbując nawet uzasadnić takiej oceny. Same niewiniątka zachwycone tym, że nie są takimi dziennikarzami, jak ci z Gazety Polskiej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Leszku – dziwnym trafem podzielam Twoje zdanie i Twoje poglądy; tylko ja bym nie stosowała ich metody; nie lubię cyników i nie ma dla mnie znaczenia do jakiej opcji politycznej należą; cynik to cynik, więc nie lubię prezydenta;pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie ma powodu, by ironią posługiwali się tylko cynicy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nikt nie jest idealny… to tak idąc tym cynicznym tropem

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale ja się nie podpisuję pod cynizmem.

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja bym napisała tak: podobałby mi się mój prezydent, który przeprasza, ale nie podoba mi się jeśli tylko MÓWI „przepraszam”.:(

  OdpowiedzUsuń
 12. Barbaro -ale w dodatku mówi „PRZEPRASZAM” pod publikę przed mediami. Maska pokory na zewnątrz, a co siedzi wewnątrz w człowieku ? czy to faryzeusze czy może przebierańcy ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Żeby chociaż maska maskę pokory to nosi Tusk, ale prezydentowi nawet maski zabrakło – zwyczajne pustosłowie, a ton i gesty mówią zupełnie co innego. Nawet „pod publiczkę” te przeprosiny nie były. No ale w tej całej sytuacji muszę przyznać rację pani Kluzik-Rostowskiej, która powiedziała, że wszyscy mają za co bić się w piersi i kto jest mądrzejszy powinien to pierwszy uczynić. Szkoda, że niewiele osób podziela taką postawę

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja bym się podpisał pod tym, co Ty byś napisała.

  OdpowiedzUsuń
 15. Leszku – zastanawiam się – czy w ogóle warto cokolwiek pisać; to na nic się nie zda. Tu chyba potrzeba kogoś „mocniejszego” aby zmienić postawę niektórych osób. Nie wiem co musi się wydarzyć aby wstrząsnęło Polakami. Śmierć niewinnych już ich nie rusza. Czy każdy musiałby osobiście doświadczyć tragedii aby zmienić swoje zachowanie ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale mnie się bardzo podobało stwierdzenie <
  > i chciałem temu dać wyraz. Ale oczywiście Twoja refleksja jest niestety jak najbardziej prawdziwa – to przerażające, że ludzie są tak zapatrzeni w swoje myśli, że już wszystko widzą tylko z tej perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Leszku – czy nie pomyślałeś, że jedna notka na tydzień to trochę za mało ??? proszę daj z siebie więcej…pozdrawiam :) :) :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo proszę o modlitwę za chłopca uzależnionego od narkotyków i jego pogrążoną w bólu rodzinę

  OdpowiedzUsuń
 19. //www.ivideo.com.pl – Darmowe filmy z polskimi lektorami w jakosci HD, nowosci kinowe takie jak Pila 3D, Zanim odejda wody, sa juz do obejrzenia na naszej stronie. Dajemy ci rowniez mozliwsc ogladania bez limitow dowolnie wybranych filmow z serwisu megavideo, u nas obejrzysz w jakosci hd za darmo bez limitow.

  OdpowiedzUsuń
 20. ~Agata - z doliny tęczy30 października 2010 14:27

  już myślałam, że źle zrozumiałam… ale to chyba dlatego, że bardzo mało śledzę jakiekolwiek media i nie wiedziałam o co chodzi ( wiem, to strasznie niedobrze, należałoby jednak się interesować… odzwyczaiłam się przez wakacje i nie mam czasu), na szczęście są jeszcze ludzie tacy jak Ty – niezmienni!

  OdpowiedzUsuń