sobota, 8 listopada 2008

Fundament

10 Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy, położyłem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek. Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. 11 Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. (1 Kor 3)

Nie mamy lepszego fundamentu – to jedyny fundament, na którym warto budować. Św. Paweł namawia, by patrzeć na to, jak kto dalej buduje, ale jednocześnie podkreśla, że najważniejszy jest sam fundament. Nie szukajmy innych fundamentów. I zwróćmy uwagę, że na ten fundament wskazują wszyscy – jeszcze przed św. Pawłem wskazywała Maryja.

30 komentarzy:

 1. ~annaj41.blog.interia.pl8 listopada 2008 11:37

  Witaj Leszku Moja mama brała czynny udział w budowie domu, w którym dziś mieszkam .Opowiadała, jak było jej ciężko dźwigając kamienie na FUNDAMENT. Dom ma wiele w sobie historii, był również domem opuszczonym przez WSZYSTKICH…..Dziś ten dom znów tętni szczęśliwym życiem . Oczywiście, to forma metafory … że mama zbudowała dom na skale, która MIŁOŚCIĄ się nazywa… gdzie żadne burze nie są w stanie GO zniszczyć…Miłej soboty Ci, Leszku życzę i DALSZEGO budowania życia na fundamencie BOGA :) ))

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne życzenia i piękne świadectwo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz tylko pozdrawiam -potem poczytam. Pa :) *

  OdpowiedzUsuń
 4. Fundamentem naszego życia jest Chrystus, ale ten fundament został nam dany. Jeśli jednak wyciągniemy krzywe ściany to się dom zawali. Należy więc ściśle trzymać pion i przestrzegać zasad; pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. No to zapraszam (z tym, że odpowiedzieć będę mógł dopiero w środę – jak zwykle będę na działce).

  OdpowiedzUsuń
 6. I dlatego św. Paweł mówił, by jednak patrzeć jak się buduje – dziś większość ludzi buduje po pijaku i katastrofa budowlana ciągle im grozi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli budujemy bez fundamentu, wiadomo wszystko się zawali. Dlatego kochani wiara w Boga i Zaufanie MU jest najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Leszku – fajnie to porównałeś. Żeby tylko po pijaku budowali swoje życie. Niektórzy sięgają po „dopalacze” różnej maści. A po nich prawdopodobnie różowo wygląda świat i mury nie wydają się krzywe; pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. No tak… podstawa jest najwazniejsza… częęsto o tym zapominamy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Leszku -tak sobie wyobrażam człowieka Niezmiernie Szczęśliwego: to ten co zbudował w sobie wszystko na danym mu od Boga Fundamencie.To się dzisiaj tak ładnie nazywa ‚samorealizacja”. Chociaż temat jest znany chyba nawet od czasów starożytnych. I upycha się do tej samorealizacji w ramach jej realizacji tyle niepotrzebnych rzeczy.A wystarczy Bóg -tak mało i tak Wiele :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bóg -tak mało, jedno, krótkie słowo. I tak Wiele -po prostu Wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie szkodzi :) Miłego działkowania :) :) :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Leszku – fundament budowli jest ważny, ale co z tego że budowla gotowa, nawet gdyby była postawiona na mocnych fundamentach, kiedy stoi pusta, niewykorzystana ?

  OdpowiedzUsuń
 14. Leszku – fundament budowli jest ważny, ale co z tego że budowla gotowa, nawet gdyby była postawiona na mocnych fundamentach, kiedy stoi pusta, niewykorzystana ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Leszku – Twoja linkownia działa z dużym opóźnieniem; na moim blogu od rana nowa notka a w linkowni jeszcze się nie ukazała; pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak. Jezus jest jedynym najlepszym fundamentem. Przypominają mi się tutaj słowa, ktore usłyszalam kiedyś od jednego kaplana: „Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu tam wszystko jest na właściwym miejscu”. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Leszku – czyżbyś na długi weekend gdzieś wybył ? albo zabalował ? brak nowej notki mnie zastanawia ……co się z Tobą dzieje ?

  OdpowiedzUsuń
 18. masz rację, jedynym i najlepszym fundamentem jest Jezus Chrystus… budują na Nim jest pewność(!), że nic się nie zawali, nie runie… Jednak jakby nie patrzeć, to Ty masz jeszcze drugi fundament, a jest nim Tradycja… więc budujesz nie na jednym a na dwóch …

  OdpowiedzUsuń
 19. Niewątpliwie TAK.

  OdpowiedzUsuń
 20. Oj, zapominamy, zapominamy..

  OdpowiedzUsuń
 21. Oj tak – człowiek może odnaleźć siebie tylko w Bogu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak ktoś wybrał inną budowlę, to tym samym wybrał inny fundament.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jasne, że działa z opóźnieniem – inaczej nie robiłaby niczego innego, tylko bez przerwy odczytywałaby kanały RSS.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jasne, że właśnie tak jest.

  OdpowiedzUsuń
 25. Przecież wiadomo, że każdy weekend spędzam na wsi (tym razem panele podłogowe i drzwi w garderobie, która awansuje do roli pokoju).

  OdpowiedzUsuń
 26. Mylisz pojęcia – fundament jest jeden, jest nim Jezus Chrystus. Różnica między nami jest jedynie taka, że Ty twierdzisz, iż On jest obecny jedynie w Nowym Testamencie, a ja że również w Tradycji.

  OdpowiedzUsuń
 27. Błąd, to Ty mi coś wmawiasz;) ja widzę fundament w Biblii, Ty oprócz Biblii masz jeszcze Tradycję – i tu nie masz jak się wywinąć, bo wiele razy słyszałam to od księży, że istnieją dwa fundamenty, choć mówi się jedynie o jednym – Jezusie;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Jeszcze raz powoli i wyraźnie – św. Paweł pisząc o fundamencie, pisze o Jezusie – tylko Jezus jest właściwym fundamentem, nie ma innego. Różnica między katolicyzmem, a protestantyzmem nie leży w tym, KTO jest fundamentem, lecz w tym, GDZIE jest ON jest. Wg KP jedynie i wyłącznie w księgach NT, a wg KK także w TRADYCJI. Ot i cała różnica (bo nawet jej nie ma w podejściu do ST – oba kościoły twierdzą, że ST zapowiadał Chrystusa).

  OdpowiedzUsuń
 29. Jeśli nie znasz KP to się nie wypowiadaj;) bo fundament jest na całej Biblii, a nie tylko na NT;) może jakiś odłam, polega jedynie na NT, ale u mnie polega się na całej Biblii (oczywiście bez tzw. apokryfów), więc się najpierw dokształć, a potem wymądrzaj. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziewczyno, jesteś nielogiczna – św. Paweł mówił o Chrystusie, jako o fundamencie, więc proszę Cię czytaj uważniej notki, w sprawie których się wypowiadasz. W ST znajdziesz jedynie zapowiedź Chrystusa; właśnie tym różnią się księgi NT od ksiąg ST, że dotyczą Jezusa Chrystusa. Więc proszę Cię, nie wymądrzaj się, jeśli nie rozumiesz tak podstawowych spraw. Ty piszesz, że fundamentem dla KP jest Biblia, a św. Paweł pisał, że fundamentem jest Chrystus.

  OdpowiedzUsuń