niedziela, 3 lutego 2008

Myślątka na łąkach (18)

Łąka osiemnasta:


 


Najpierw wyobraź sobie mrówkę. Mrówka nie widzi przestrzennie – jej świat jest płaski. Mrówka może spojrzeć w prawo, lub spojrzeć w lewo. Może patrzeć do przodu, lub patrzeć do tyłu. Tymczasem my odczuwając trzy wymiary przestrzeni geometrycznej, możemy spojrzeć na świat mrówki z góry i zobaczyć naraz to, co ona może oglądać tylko sekwencyjnie (obraz po obrazie). No to teraz wyobraź sobie, że Twój świat jest światem mrówki rozpoznającej wymiar czasu tylko sekwencyjnie. Zaś nad Tobą jest Bóg, który potrafi czas „zobaczyć” naraz.


A teraz zauważ jedną rzecz – to, że mrówka nie potrafi zobaczyć świata przestrzennie nie zmienia faktu, że świat jest przestrzenny. Zapewne dokładnie tak samo jest z czasem – to, że my nie potrafimy „zobaczyć” czasu przestrzennie, nie zmienia faktu, że czas jest przestrzenny. Może to, co napisałem, nie jest zbyt ścisłe, ale myślę, że pozwoli zrozumieć Ci, w czym tkwi problem.


 


 


 


 


7 komentarzy:

  1. Witam , Leszku miło czasem zniknąć, ale jaka radość z powrotu i tego Ci z całego serca życzę.Mam nadzieję że odwiedzisz mój nowy blog //www.angelnadziei. bloog.pl na którym mam większe możliwości z zabawą obrazem i kolorem którą uwielbiam ,jak również jest muzyka , liturgia dnia i może klikniesz w link zielona wyspa .

    OdpowiedzUsuń
  2. Eeee świetne porównanie – no…, naprawdę… Nic dodać nic ująć :) Pozdrawiam pięknie

    OdpowiedzUsuń
  3. No rzeczywiście bardzo miło jest na tym nowym blogu (tylko dlaczego nie ma RSS-a?)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszy mnie, że do Ciebie przemawia to porównanie (fajnie kiedyś pisałem, co?)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisane… niezwykle jasno i zrozumiale pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. ~Ania z a-tomika7 lutego 2008 15:10

    Mądre, mądre tylko często problem nie polega tylko na tym, że każdyz nas patrzy z innej perspektywy. Ale i argumenty są u każdego z innej kategorii. A tego często nie bierzemy pod uwagę. Stąd np. nieporozumienia. Dyskutując z kimś musimy odnosić się a propos. Jak ktoś mówi o powieści Potop, to druga strona nie powinna się powoływać na ekranizację dzieła.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale w tej notce chodziło o to, by przedstawić, co to oznacza, ze Bóg jest poza czasem.

    OdpowiedzUsuń