44 Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. 45 Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. 46 Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją.
47 Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. 48 Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. 49 Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych 50 i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
51 Zrozumieliście to wszystko?» Odpowiedzieli Mu: «Tak jest». 52 A On rzekł do nich: «Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare». (Mt 13)
Skarb znaleziony w ziemi, należał do właściciela tej ziemi. Gdyby bohater pierwszej przypowieści zabrał ze sobą odkopany skarb, byłby złodziejem. To dlatego z powrotem go zakopał, sprzedał wszystko, co miał i kupił tę ziemię – wartość skarbu wielokrotnie przekraczała wartość pola, na którym był zakopany; nasz bohater chciał uczciwie stać się jego właścicielem.
O tej uczciwości można by dyskutować, ale Jezus dobrze znał swoich współbraci i po prostu opisywał to, jak by się oni w takiej sytuacji zachowali.
A czy my doceniamy ten skarb, jaki Pan dla nas przygotował i jesteśmy gotowi poświęcić wszystko, co mamy (a także to, co wydaje się nam, że posiadamy), by pójść tam, dokąd On nam wskaże? Czy rzeczywiście zauważamy, że droga, którą On nam wskazuje, zawsze jest drogą do Niego?
A może i nam potrzebna jest ta druga przypowieść, która przypomina nam, że jedyną alternatywą jest wyjście poza nawias? Może i nam jest potrzebny ten obraz pieca rozpalonego, gdzie płacz i zgrzytanie zębów?
Na koniec zwrócę uwagę na końcowe zdania Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare - nam się wydaje, że wszystko zaczęło się od Chrystusa, tymczasem sam Chrystus przypomina nam, że on jest tylko dopełnieniem historii zbawienia.
Przyznam, że to potwornie trudne. We mnie często rodzi bunt.
OdpowiedzUsuńMyślę tylko o jednym w chwili obecnej. Już za tydzień mój Skarb będzie moim Mężem.
OdpowiedzUsuńBuntować się mamy prawo – o ile tylko mimo buntu wybierzemy jednak to, co On nam przygotował, to i tak dobrze na tym wyjdziemy.
OdpowiedzUsuńNo tak – to pytanie trafiło na taki moment w Twoim życiu, że nie masz najmniejszych wątpliwości, iż wybrałaś drogę, którą On Ci wskazał!
OdpowiedzUsuńDziękuję za ten ostatni akapit – często o tym zapominamy.
OdpowiedzUsuńA ja muszę wiele razy przeczytać, aby zajarzyć. Mój SKARB; jakże często zmienia się nam definicja skarbu. Myślę, że to osoby, które poświęciły swe życie, swój czas i swe siły na służbę Bogu odkryły w porę swój skarb. A ilu z nas tego skarbu nie odnajdzie?
OdpowiedzUsuńJa to się ostatnio zastanawiam co jest moim skarbem…. I mam z tym nie lada problem….;-)
OdpowiedzUsuńSam przez wiele lat tak myślałem.
OdpowiedzUsuńA ja podejrzewam, że deklaratywnie, to nie jest źle. Znacznie gorzej jest z rzeczywistymi wyborami..
OdpowiedzUsuńDomyślam się, skąd ten problem. Ale to przecież chwilowe – niedługo powróci do Ciebie pewność, że tego skarbu dobrze szukałaś – tyle, że to jeszcze nie ten..
OdpowiedzUsuńBuntowałam się, jak wiesz. Długo, dużo i często. Teraz już wiem, o co chodzi albo przynajniej wydaje mi się, że wiem. Bunt czasem wraca, ale staram się wybierać to, co należy… Czasem jest to wściekle trudne.
OdpowiedzUsuńWspaniale przybliżyłeś dzisiejszą Ewangelię, bardzo czytelnie. Często się zastanawiam, czy nie zawiodłam Boga. ” Gdzie skarb Twój, tam serce Twoje”. Zawsze moje myśli biegną do Boga, ale bywało, że się też pogubiły :) Dziękuję za to notkę, która wzbudziła we mnie wiele refleksji.
OdpowiedzUsuńTo ja dziękuję :)
OdpowiedzUsuńDobrze, że jesteś Leszku :) Mój Skarb to Bóg. Ale nie zawsze idę kupić rolę by wykopać Skarb.Trud wyrzeczenia się i trud kopania – to jest problem..
OdpowiedzUsuńMiałam nadzieję, po cichu liczyłam, że dziś na mszy św. kapłan naświetli odpowiednio ten temat; zawiodłam się; nic na ten temat nie powiedział; a u mnie jakieś otępienie; brak natchnienia. Pustka w głowie. Idę szukać swego SKARBU. pozdrawiam
OdpowiedzUsuńKażdego dotyka ten problem..
OdpowiedzUsuńKażdego dotyka ten problem..
OdpowiedzUsuńAle nas tu kokietujesz – jakoś nie wierzę, byś dopiero musiałą szukać.
OdpowiedzUsuńCzasem do tego by zrozumieć słowa Ewangelii trzeba by było być historykiem tamtych czasów
OdpowiedzUsuńDobrze wiem ze moja plata za skarb mysi byc wytrwanie w malzenstwie.Hoc jest takie toksiczne. Czasem zdaje sie ze nie wtrzymam. Boze daj mi sily, daj mnie rozum,pomoz walczyc.
OdpowiedzUsuńTak to rzeczywiście jest – im większa wiedza o tamtych czasach, tym łatwiej zrozumieć.
OdpowiedzUsuńNelu, to oczywiście tylko Ty możesz rozstrzygnąć, jak jest, ale ogólne reguły nie są wcale tak jednoznaczne, jak sugerujesz. Ty masz prawo do podmiotowości – każdy ma do tego prawo – Ty również. I to prawo jest nadrzędne wobec formalnego utrzymania małżeństwa – mało – ono może bardziej służyć małżeństwu – w tym nade wszystko Twojemu mężowi, niż bierne trwanie w małżeństwie.
OdpowiedzUsuńDziekuje bardzo Leszku. Pomysle nad tym.
OdpowiedzUsuńOby tak było, jak piszesz.
OdpowiedzUsuńNa pewno tak będzie. Zobaczysz.
OdpowiedzUsuńTak, masz racje. Musze wiele zmenic. Tak dalej byc nie moze…
OdpowiedzUsuńBardzo mnie cieszy, że pomogłem Ci być bardziej sobą :) Życzę Ci, byś wygrała walkę o swoją godność, bo wygrasz wtedy walkę i o miłość i o całe życie :)
OdpowiedzUsuńBardzo mnie cieszy, że pomogłem Ci być bardziej sobą :) Życzę Ci, byś wygrała walkę o swoją godność, bo wygrasz wtedy walkę i o miłość i o całe życie :)
OdpowiedzUsuńBardzo trafnie, Leszku. Wlasnie o walke o godnosc hodzi. Dziekuje! I skad u Ciebie taka wiedza czy to intuicja?
OdpowiedzUsuńNelu, przecież dobrze wiem, o czym piszesz..
OdpowiedzUsuń